Автор: Бадалова Жанна
Анотація. Обґрунтовано необхідність трансформації фінансової звітності. Запропоновано загальну послідовність трансформації фінансової звітності. Надано рекомендації щодо можливих варіантів подання та розкриття статей, наведених у формах фінансових звітів, встановлених П(с)БО
Прийняття та запровадження Міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ) в окремо взятій країні відбувається в середовищі та під впливом певних економічних, політичних, правових і культурних чинників.
Запровадження принципів і методів МСФЗ в Україні здійснюється в умовах існуючої системи державного регулювання бухгалтерського обліку.
Згідно із Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок», публічні акціонерні товариства додатково розкривають інформацію про свою діяльність на основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Виконання даної вимоги потребує трансформації фінансової звітності, складеної відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку (П(с)БО). Це обумовлено тим, що хоч П(с)БО суттєво й не протирічать міжнародним стандартам, проте не повністю охоплюють усі вимоги МСФЗ щодо подання та розкриття інформації у фінансовій звітності.
Метою статті є опис методики перетворення фінансової звітності українських підприємств у звітність, що відповідає усім вимогам Міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ). Потреба трансформації обумовлена тим, що Положення (стандарти) бухгалтерського обліку, враховуючи, що МСФЗ встановлюють лише мінімальний перелік статей, які слід наводити безпосередньо у фінансових звітах.
Трансформація звітності згідно міжнародним стандартам фінансової звітності (МСФЗ) необхідна :
– компаніям, які ведуть міжнародний бізнес,
– компаніям, які планують виходити на IPO, залучати інвестиції чи залучити іноземного партнера,
– інвестору, якій планує купити чи продати бізнес, чи оцінює можливість інвестування в Україну,
– усякому власнику, якому потрібен звіт у відповідності із міжнародними стандартами фінансової звітності (МСФЗ),
– публічним українським компаніям, акції яких котируються на біржі.
Розвиток ринкових відносин, створення підприємств різних форм власності, необхідність визначення і відображення фінансових результатів їхньої діяльності потребували радикальних змін в організації і методології бухгалтерського обліку в Україні. Постановою Кабінету Міністрів України № 1706-98-п від 28.10.1998 р. було затверджено Програму реформування бухгалтерського обліку із застосуванням міжнародних стандартів, яка передбачала перехід всіх суб’єктів господарювання на принципи і методи Міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ).
Водночас певні відмінності П(С)БО від міжнародних стандартів ще зберігаються.
Оскільки методи оцінки статей звітності, викладені в П(с)БО, узгоджуються з МСФЗ, трансформацію можна здійснити на базі фінансових звітів, складених відповідно до вимог П(с)БО.
Загальна послідовність запропонованої трансформації фінансової звітності така:
Враховуючи, що процес внесення змін та доповнень до міжнародних стандартів фінансової звітності триває, можна очікувати, що рівень невідповідності між П(с)БО та МСФЗ буде існувати постійно. Зокрема, можна прогнозувати зростання розбіжностей у сфері обліку фінансових інструментів, обліку інвестицій у спільну діяльність, розкриття інформації щодо пов’язаних сторін тощо.
Отже, умовою здійснення трансформації є визначення розбіжностей між національними П(С)БО і МСФЗ, які на даний час зберігаються, незважаючи на твердження про те, що «національне положення(стандарт) бухгалтерського обліку – нормативно-правовий акт, затверджений Міністерством фінансів України, що визначає принципи і методи ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності, що не суперечать міжнародним стандартам».
Незважаючи на те, що МСФЗ служили основою для створення національних П(С)БО (ст.1 З «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»),на даний час існують розбіжності між національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку та МСФЗ.
В процесі трансформування фінансової звітності українських підприємств (насамперед – акціонерних товариств) слід враховувати існуючі відмінності між національними ті міжнародними стандартами фінансової звітності.
Міжнародна практика свідчить, що звітність, сформована відповідно до МСФЗ, відрізняється високою інформативністю для користувача. Використання МСФЗ дає змогу компаніям, зокрема українським, які мають інтереси на міжнародному ринку, надати потенційним та наявним інвесторам, кредиторам та іншим зацікавленим сторонам прозору інформацію про свою діяльність, особливо це стосується інформації щодо фінансових результатів.
Список використаних джерел
Ви повинні увійти, щоб залишити коментар.
Увійдіть, щоб отримати можливість відправити повідомлення автору цієї публікації