Облік придбання основних засобів в контексті МСФЗ

Секція: МСФЗ-звітність: обліково-аналітичне та методичне забезпечення Коментарі (0)
Кількість переглядів:  2,167

Анотація. У тезах визначено основні нормативні документи, які регламентують облік ОЗ, розглянуто методологію обліку дебіторської і кредиторської заборгованості, порядок обліку капітальних інвестицій.

Придбання основних засобів (ОЗ) є достатньо розповсюдженою операцією, що відображається в бухобліку підприємств. Правила бухобліку придбання ОС в Україні регламентовані П(С)БО 7 «Основні засоби», Методрекомендаціями з бухобліку основних засобів від 30.09.2003 року N 561, Інструкцією про застосування Плану рахунків бухобліку від 30.11.1999 року N 291, а для підприємств, що відповідно до законодавства повинні звітуватися за МСФЗ, також й МСБО 16 «Основні засоби».

Зазначені документи українського законодавчого поля призвели до усталеної облікової практики, коли придбання ОЗ відображається за дебетом рахунку 15 «Капітальні інвестиції» та кредитом рахунку 63 «Розрахунки з постачальниками та підрядниками». Саме така кореспонденція пропонується і Методрекомендаціями з бухобліку основних засобів №561.

Слід зазначити, що Інструкція про застосування Плану рахунків №291, передбачає можливість кореспонденції рахунку 15 «Капітальні інвестиції» не тільки з кредитом рахунку 63 «Розрахунки з постачальниками та підрядниками», а й з кредитом рахунку 68 «Розрахунки за іншими операціями». Виникає питання: наскільки методологічно правильно застосовувати при придбанні ОЗ кореспонденцію Дт 15 Кт 63?

З метою відповіді на це питання доречно з’ясувати економічний зміст дебіторської і кредиторської заборгованості та їх класифікацію. Звертаючись до міжнародної облікової практики, можна впевнитися, що дебіторська і кредиторська заборгованість поділяються на торгівельну та іншу заборгованість, що чітко ілюструється вимогами п.54 МСБО 1 «Подання фінансової звітності». Тобто, дебіторська та кредиторська заборгованість, пов’язана з розрахунками з клієнтами, покупцями, замовниками та іншими сторонами, що виступають контрагентами в ході операційної діяльності, може бути віднесена до торгівельної дебіторської і кредиторської заборгованості. Дебіторська і кредиторська заборгованість з придбання (продажу) ОЗ не відноситься до операційної діяльності, оскільки пов’язана з необоротними активами, що дає підстави вважати її такою, що відноситься до інвестиційної діяльності. У зв’язку з вищенаведеним представляється методологічно помилковим обліковувати дебіторську і кредиторську заборгованість, пов’язану з інвестиційною діяльністю, разом з заборгованістю, що відноситься до операційної діяльності, а тим більше, відображати в одному рядку у фінансовій звітності, а саме у Звіті про фінансовий стан (балансі).


Продовження публікації доступно тільки зареєстрованим користувачам.

Будь ласка Увійдіть або Зареєструйтесь для отримання доступу. Увага! Реєстрація БЕЗКОШТОВНА!
Автор:   @   29 Серпень 2014 Коментарі (0)

Оцініть публікацію: 
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Немає оцінок)
Loading...Loading...

Поділитися!
Коментарі (0)

Коментарів немає. Прокоментуй першим!
Надежда португалии номер 1 фабио коэнтрао начал предсезонную подготовку с Бенфикой.
Залишити коментар!

Ви повинні увійти, щоб залишити коментар.

Зв'язатись з автором

Увійдіть, щоб отримати можливість відправити повідомлення автору цієї публікації

Попередня публікація
«
Наступна публікація
»
© 2014 МСФЗ: дослідження, наука, практика, імплементація  
↓