Досвід країн пострадянського простору у процесах адаптації МСФЗ

Секція: Практика впровадження МСФЗ в країнах світу: уроки для України. Коментарі (0)
Кількість переглядів:  4,022

Анотація. Досліджено історію розвитку бухгалтерського обліку та МСФЗ у світі, розглянуто досвід впровадження МСФЗ у пострадянських країнах, приведено особливості використання справедливої вартості та похідного фінансового інструменту у міжнародній практиці.

На сьогодні весь світ прагне опанувати єдиний формат спілкування, у тому числі і у сфері бухгалтерського обліку, який за своєю сутністю є специфічною мовою, що дозволяє узагальнити і систематизувати інформацію про господарські процеси в діяльності підприємств. Такою міжнародною мовою у сфері бізнесу стали міжнародні стандарти фінансової звітності (далі – МСФЗ).  Оскільки Україна фактично являється частиною Європи і перебуває у процесі інтеграції до світового економічного простору, процес переходу на МСФЗ для нашої країни став неминучим.

Вимоги МСФЗ до розкриття інформації передбачають реорганізацію інформаційних систем з метою більш гнучкого, достовірного і своєчасного збору даних для формування звітності. Особливо ця проблема актуальна для країн пострадянського простору. Застосування МСФЗ покращує ділову репутацію країни в цілому, впровадження стандартів розглядається як готовність держави до реформ та інтеграції у світове економічне співтовариство.

Бухгалтерський облік у СРСР був орієнтований на обслуговування планової адміністративно-командної системи, яка не враховувала економічну реальність. Тому він був малопридатний для прийняття рішень в умовах ринкової економіки. З початку 1990- х рр. у бухгалтерському обліку країн СНД відбулися значні зміни. Особливий інтерес для України викликає вивчення їх досвіду  впровадження МСФЗ.

Необхідністю узгодження зусиль щодо реформування систем фінансової звітності пояснюється створення Координаційної ради з методології бухгалтерського обліку, що об’єднує представників Вірменії, Азербайджану, Білорусі, Грузії, Казахстану, Киргизстану, Молдови, Росії, Таджикистану, України та Узбекистану.

Особливістю і відмінністю застосування МСФЗ в Росії є те, що як і в Україні, в РФ банки були піонерами переходу на МСФЗ. Ще з 2004 року Банк Росії почав робити кроки в напрямку приведення фінансової звітності кредитних організацій у відповідність до вимог міжнародних стандартів. З цією метою на початку 2001 р. був створений спільний проект Банку Росії і Європейського співтовариства з переходу російських банків на міжнародні стандарти звітності. Окремими нормативними документами Банк Росії постійно допрацьовує принципи обліку і складання звітності, роблячи їх усе більше наближеними до поточному стану МСФЗ. Незважаючи на це, відмінності все ж залишаються. Наприклад, у РПБО віддається перевага використанню концепції історичної вартості (тоді як у МСФЗ фігурує справедлива вартість). Центральний банк Росії дотримується думки, що на ринках, що розвиваються, перехід на концепцію справедливої вартості може виявитися досить ризикованим, оскільки зменшує можливості регулятора в здійсненні контролю за фактами маніпулювання звітністю.


Продовження публікації доступно тільки зареєстрованим користувачам.

Будь ласка Увійдіть або Зареєструйтесь для отримання доступу. Увага! Реєстрація БЕЗКОШТОВНА!
Автор:   @   29 Серпень 2014 Коментарі (0)

Оцініть публікацію: 
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Немає оцінок)
Loading...Loading...

Поділитися!
Коментарі (0)

Коментарів немає. Прокоментуй першим!
Источник: retrostand.ru .
Залишити коментар!

Ви повинні увійти, щоб залишити коментар.

Зв'язатись з автором

Увійдіть, щоб отримати можливість відправити повідомлення автору цієї публікації

Попередня публікація
Наступна публікація
»
© 2014 МСФЗ: дослідження, наука, практика, імплементація  
↓